Тема уроку: Перлина Миколаївщини. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі "Морське серце"
Мета літературної освіти: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом письменниці, зробити ідейно-художній аналіз її поезії в прозі. Розвивати вміння характеризувати художній твір, образ-персонаж, акторські здібності. Виховувати гуманістичні почуття, любов до малої Батьківщини, її кращих представників.
Цілі: знати найосновніші відомості про творчу спадщину письменниці; вміти схарактеризувати ідейно-стильові особливості її поезії.
Завдання: виділяти і пояснювати засоби поетичної мови; виділяти і коментувати національні і вселюдські мотиви, відшукувати образну деталь, пояснювати її роль; пояснювати художні засоби; висловлювати власні судження з приводу художніх особливостей поезії письменниці.
Змістові лінії літературної освіти:
Л – вільне володіння матеріалом та навичками різних видів аналізу;
А – реалізація своїх читацьких потенцій;
К – здатність використовувати можливі міжпредметні зв’язки;
М – відповіді на запитання;
Д – набуття досвіду планування й організації своєї читацької діяльності.
Компетенції учня-читача: домінувальні: читацька, креативна, комунікативно-мовленнєва; фонові: інформаційна, фасилітативна, візуалізаційна.
Тип і різновид уроку – ЛРК (урок-спілкування)
Теоретико-літературні поняття: поезія в прозі
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво (запис звуків моря).
Наочні засоби навчання: Портрет Дніпрової Чайки, учнівські малюнки на морську тематику, таблиця-схема "Жанри творів Дніпрової Чайки", географічна карта Миколаївської області, мультимедійний проектор, комп’ютер.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку
1.Вступне слово-звернення вчителя до учнів-читачів
Вчитель на фоні відеоролика шуму моря з чайками. Слайд 1
Дніпрова Чайка… Хто вона? Звідки прилинула в українську літературу? Що принесла на крилах своєї фантазії?
2. Рольова гра.
Учениця – Дніпрова Чайка
Доброго дня! Сучасному читачеві, особливо молодому, мало відоме моє романтичне ім’я, моя доля — доля сільської дівчини з Миколаївщини, якій судилося стати "дівчиною-чайкою" і помітним явищем в українській культурі кінця XIX початку XX століття.
3. Оголошення теми та мети уроку. Слайд 1
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Ознайомлення з постаттю письменниці.
Вчитель.
Наша гостя вам, діти, зараз розповість про себе, а кожному із вас необхідно буде узагальнити почуту інформацію і письмово дати відповіді на запитання. Слайд 3
(максимальна кількість балів 12)
Учениця – Дніпрова Чайка.
Слайд 1,2
Моє дівоче прізвище — Людмила Олексіївна Березіна. Я народилася 20 жовтня 1861 року в с. Карлівці (тепер село Зелений Яр на Миколаївщині) (звертається до карти Миколаївської області) у сім’ї священника.
Батько мій був веселий, гостинний і до всього прихильний. Знав дуже багато віршів, казок, пісень, легенд… Од нього в мене напровесні життя з’явилася охота до пісень, казок, усяких словесних узорів нашої мови.
Кохалася в народних піснях і моя мати — Наталка, яка походила з українського козацького роду. Вразлива, відкрита до всього прекрасного, моя душа вбирала народні мелодії та образи. Казок та пісень я ще з дитинства знала безліч. Казали про мене тоді, що я і як балакаю , то співаю.
Життя в сім’ї було наповнене релігійною мораллю, і коли мені виповнилося 8 років, мене відвезли до монастирської школи. Та душа прагнула свободи, і я вблагала батьків продовжити освіту у приватній жіночій гімназії, яку закінчила у 1879 році, здобувши право викладати російську мову та історію.
Рік працювала приватним вчителем у багатій родині, а згодом здобула посаду старшої вчительки у гімназії, яку сама закінчила.
Ще навчаючись у гімназії почала писати вірші російською та українською мовами. Захоплювалася поезією Пушкіна, Лермонтова, Байрона, перекладала їхні твори.
Могутній вплив на мене мав "Кобзар" Тараса Шевченка. У значній мірі під його впливом я у своїй записній книжці записала: "Знаю тепер, що я українка, а не росіянка: ніякі біди, слова і події… не хвилюють моє серце так як історія України, ніякий наспів не знаходить такого резонансу у мене в грудях, як український, ні за кого не болить так серце, як за її промахи, помилки… — віддаються стогіном у мене в душі".
Була одружена, мала дітей. Слайд 4, 5
Вчитель. — Людмила Олексіївна, поясніть, будь-ласка, свій псевдонім.
Учениця –Дніпрова Чайка. Слайд 6
Вперше він з’явився у 1885 році, коли я надрукувала в журналі "Нива" вірші "Вісточка" і "Пісня", оповідання "Знахарка". Образ чайки прилинув до мене з берегів Славути (Дніпра), неподалік від якого минуло дитинство, з тої народної пісні про яку співав батько:
Це пісня про Україну, про горе її дітей, яких гнали в Невою турки і татари, розпинала польська шляхта, мордували російські царі.
Вчитель. — Що ви знає про антиукраїнську політику російських царів ? (звертається до учнів, а ті пригадують скасування Запорозької Січі, Валуєвський циркуляр 1863 року…)
Учениця –Дніпрова Чайка
Ось у таких умовах я назвалась Дніпровою Чайкою, щоб піднести свій голос на захист українського народу, української культури. Мої погляди знайшли підтримку у Миколи Лисенка — композитора, письменників-друзів – Олени Пілки, Лесі Українки, Михайла Старицького, Бориса Грінченка, Михайла Коцюбинського. З ними я потоваришувала після переїзду разом з чоловіком Ф. Василевським до с. Королівни на Київщині.
Вчитель.
Дніпрова Чайка створила чимало віршів, оповідань, казок, лібрето дитячих опер, поезій в прозі.
Слайд 7
Найбільшу славу письменниці принесли поезії в прозі. В кінці XIX на початку XX століття цей жанр набув значного поширення.
Учень-літературознавець.
Термін "поезія в прозі" був уведений Ш. Бодлером у 1869 році. Потім вірші прозою привертали увагу А. Рембо, І. Тургенєва, М. Коцюбинського, Б. Стефаника, М. Черемшини, О. Кобилянської, Б. Грінченка.
Поезія в прозі — короткий ліричний твір настроєвого характеру, наближеного за формою тексту до прози і водночас за мелодикою, підвищеною емоційністю та ліричним сюжетом — до поезії. Цей жанр ніби перебуває на межі прози і поезії.
Учениця- Дніпрова Чайка
У моїй творчості "поезії в прозі" займають особливе місце. Мої мініатюри були моєю втіхою, художньою насолодою і разом з іншими прозовими творами "не можу мовчати", що примушувало мене хапати перо серед глупої ночі та клало карби на душу.
Вчитель.
Найбільшу групу поезій в прозі становлять мініатюри на "морську" тематику — в них обов’язково присутній образ моря у тій чи іншій варіації. Писалися вони в кінці 80-х років.
ІІІ. Ідейно-художній аналіз поезій в прозі
1 Виразне читання мініатюри "Морське серце»
2.Словникова робота за питаннями учнів.
Хутко — швидко; страхополох — боягуз;
перли — коштовні камені;
коралі — морські закам’янілі частки, що використовувалися як прикраси; ущент — повністю;
гидке — негарне, відворотне, противне; гидує — нехтує, зневажає;
зиркнути — глянути.
3. Евристична бесіда.
1) На якій основі побудований цей твір? (На основі легенди.)
2) Про яке «морське серце» йдеться? (Про медузу.)
3) Як ви ставитеся до вчинку меншого брата? А старшого?
4) Що символізують образи братів — старшого й меншого?
5) Чому саме серця старшого брата ніхто не схотів торкну¬тися, чому воно перетворилося на медузу?
6) Що таке, на вашу думку, геройство, відвага, мужність і коли вони потрібні?
7) Які художні засоби найпомітніші у цьому творі? (Мета¬фори, уособлення.)
Чому цей твір за жанром — поезія в прозі?
4.Усний літературний диктант:
1. Легендарний сюжет мініатюри розповідає про походження… (медузи)
2. Серце старшого брата перетворилося на…(медузу), бо воно… (полохливе і гидке).
3. У творі засуджується… (боягузтво).
4. Цілковитим протиставленням образу старшого брата може бути дівчина… (чайка).
5. Слайду 7 .
Учні записують відповіді на останні два запитання
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
д |
|
|
|
||
р |
|
|
|
||
р |
|
|
|
|
|
м |
|
|
|
|
|
п |
|
|
|
|
|
х |
|
|
|
|
|
к |
|
|
|
|
|
м |
|
|
|
|
|
Розгадування кросворда.
На основі поезії в прозі «Морське серце» кросворд-сходинки, які необхідно заповнити словами-поняттями, що пов’язані з морем.
Відповіді: д — дно; р — рак; р — риба; м — море; п — перли; х — хвиля; к — коралі; м — медуза.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати поезію в прозі «Морське серце», переказувати її; зробити ілюстрації.
VI. ПІДСУМОК
-
Оцінення.
Оцінки виставляються за результати роботи учня на уроці, або за відповіді на питання.
2. Висновок
Легендарні сюжети мініатюр використовуються для того, щоб розв’язати одвічні і моральні проблеми вірності і зради, любові і жорстокості. Твори письменниці, пройняті ідеями гуманізму, сповнені вірою в торжество добра над злом.
А завершити наш урок хочу словами з вірша «Війна не вгаває…» Дніпрової Чайки
Звучить уривок з вірша "Війна не вгаває…" Дніпрової Чайки