Ағзаның ішкі ортасы

№175 «Жаңа Ғасыр» гимназия

Алматы қаласы, Әуезов ауданы

Ашық сабақ

Тақырыбы:Ағзаның ішкі ортасы

8 «Г » сынып

Биология пәнінің мұғалімі:

Ерниязова Палсұлу Нұсқабайқызы

Алматы 2017

Ағзаның ішкі сұйықтықтары

Сабақтың мақсаты: Ағзаның ішкі сұйықтықтары туралы алған білімдерін көрсете отырып оқушылардың танымдық қабілетін және өз бетімен ізденімпаздық қызметін , өзін және өзгені бағалау салыстыра білу қабілетін дамыту . Жалпы біліктілігін ой қорыту қабілетін дамыта отырып пәндерге қызушылығын арттыру.

Сабақтың барысы:

  1. Кубизм әдісі

  2. Қызығушылықты ояту әдісі

  3. Топтастыру әдісі

  4. Эссе жазу

  5. Инсерт әдісі

  6. 5 жолды өлең

  7. РАФТ әдісі

  8. Танымдық сұрақтар

Кубизм әдісі:

1.Зерттеңіз Ішкі сұйықтықтар туралы мәлімет

А)

Ә)

Б)

2.Салыстырыңыз

Лимфа Ұқсастығы Ерекшілігі

Қан

3.Суреттеңіз Эриттроциттер-

Лейкоциттер-

Тромбоциттер-

Қызығушылықты ояту сатысы:

Қан өмір сыйлаушы” деген сөздің мағынасын түсіндір

Топтастыру әдісі

3. Эссе жазу

Оқушылар тақтадағы топтастыру әдісінде жазылған сөздерді біріктіріп эссе жазу

4.Инцерт әдісі немесе түртіп алу әдісі

  1. Өкпеде қан оттегіге байытылып, артерия қанына айналады.

  2. Ең майда артериаларды – артериолдар, ал веналарды- венулалар деп атайды

  3. Глобулиндер организмді бактериялардан қорғауға қатысады.

  4. Фибриноген қан ұюында маңызды рөл атқарады

  5. Адам организмде барлығы орташа алғанда 25 триллион эриттроцит бар. Оның жалпы ауданы 3800 м2 құрайды.Ол тізбек түзсе 175 мың км құрайды, жер шарын 4 рет орауға болады.

  6. Қан ұю үшін еріген нәруыз фабрноген ерімейтін фибринге айналады және К дәрумені, О2 қатысады.

  7. Гемофилия – қан ұйымайтын тұқым қуалайтын ауру

Өкпе артериасы адам тамырларының арасындағы ең ірісі.

5. Ой толғаныс сатысы.
5 жолды өлең

  1. Зат есім – кім? Не? 1 сөз

  2. Сын есім – қандай? 2 сөз

  3. Етістік – неғылды? Не істеді? Қайтты? 3 сөз

  4. Тақырыпты ашатын сөз тіркестері немесе сөйлем.

4 сөз

  1. Тақырыптың синонимі немесе баламасы.

  2. Қан

  3. Қызыл, сұйық

  4. Ағады, ұйыйды, тасымалдайды

  5. Қан адамға өмір сыйлаушы

  6. Тіршілік көзі.

6. РАФТ ӘДІСІ

Лимфа

1 топ – сипаттама беру

2 топ – өлең, хат, шығарма жазу

3топ – тапсырманы қорғап шығу

Танымдық сұрақтар:

1 — топ

  1. Қан жасушаларын ең алғаш көрген және “Қан шарлары” деп атау берген ғалым кім? (А.Левенгук)

  2. Қанның 1 мм3 қанша эритроцит болады? (4,5-5 млн)

  3. Плазма дегеніміз не? (Қанның сұйық бөлігі)

2 – топ

  1. Дені сау адамда қанша қан жасушалары болады?

  2. (25 триллон эритроцит, 80 миллиард лейкоцит,2 триллион тромбоцит)

  3. Қандағы қан жасушаларының пайыздық құрамы қандай? (40 – 45%)

  4. Гемоглобин деген не? (Қанның қызыл түсті пигменті)

3 – топ

1. Қанайналым мен қан жүйесін зерттейтін ғылым саласы қалай аталады? (Гематология)

  1. Қанның түсі неге қызыл? ( Темір оксиді қанға қызыл түс береді)

  2. Организмнің ішкі ортасында не жатады?

  3. (Қан, ұлпа сұйықтығы, лимфа)

Қорытындылау

  1. Біз бүгін не білдік?

Бағалау

Үйге тапсырма:

  1. Лимфа және оның маңызы.

  2. Сұрақтарға жауап беру 111 бет

Бағалау парағы

Аты — жөні

Кубизм әдісі

Қызығушылықғын ояту

Эссе әдісі

Инсерт әдісі

5жолды өлең

РАФТ әдісі

Танымдылық

Жалпы сумма

Легко учиться!